Свети Илија (Саракина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија
Αϊ-Λιάς
Акумулацијата Лошинчко Езеро и местото на селото на преден план
Акумулацијата Лошинчко Езеро и местото на селото на преден план
Свети Илија is located in Грција
Свети Илија
Свети Илија
Местоположба во областа
Свети Илија во рамките на Рупишта (општина)
Свети Илија
Местоположба на Свети Илија во општината Рупишта и областа Западна Македонија
Координати: 40°28.19′N 21°25.34′E / 40.46983° СГШ; 21.42233° ИГД / 40.46983; 21.42233Координати: 40°28.19′N 21°25.34′E / 40.46983° СГШ; 21.42233° ИГД / 40.46983; 21.42233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаРупишта
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Илија (грчки: Αϊ-Λιάς, Ај Лијас) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Рупишта на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се nao]alo високо на планината Саракина, на западниот брег на денешната акумулација Лошничко Езеро на реката Јазовино, притокa на Лошничка Река.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Иконата на Свети Илија

Во XVIII век Свети Илија било едно од неколкуте мали сточарски селца растурени по Саракина. Неговите жители страдале од турски разбојници и околу 1800 г. се преселиле во Лошница и Косинец[2], вселувајќи се во куќите на семејството на Ахмед-бег, убиено во април 1800 г. од капетанот Муцо (Муцогрекос). Бидејќи му припаѓале на родот Санација, нивното маало во Лошница го добило името Санацииско. Кога го напуштиле Свети Илија, тие со себе ја понеле иконата на Свети Илија од истоимената црква, и ја поставиле во иконостасот на црквата „Св. Ѓорѓи“ во Лошница, каде стои и денес. Дури и по конечната преселба во Лошница, селаните продолжиле да ја обработуваат нивната земја во старото село и таму да ги пасат овците. Црквата „Св. Илија“ стоела сè до крајот на XIX век и таму се празнувал Илинден на 20 јули. На 9 мај се празнувал и денот на Свети Христофор во неговиот параклис над напуштеното село, сместен на истоимениот врв.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Αλεξίου, Γιώργος Τ (20 јули 2019). „Το εγκαταλειμμένο χωριό Αϊ-Λιάς της Καστοριάς“. Fiout.gr. Посетено на 5 април 2022.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 40. ISBN 9989-9819-6-5.