Прејди на содржината

Ресулјани

Координати: 40°22.47′N 21°17.41′E / 40.37450° СГШ; 21.29017° ИГД / 40.37450; 21.29017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ресулјани
Βέλος
Ресулјани is located in Грција
Ресулјани
Ресулјани
Местоположба во областа
Ресулјани во рамките на Рупишта (општина)
Ресулјани
Местоположба на Ресулјани во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°22.47′N 21°17.41′E / 40.37450° СГШ; 21.29017° ИГД / 40.37450; 21.29017
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаРупишта
Општ. единицаРупишта
Надм. вис.&10000000000000640000000640 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно32
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ресулјани (Ресул или Ресула; грчки: Βέλος, Велос; до 1928 г. Ρεσούλιανη, Ресулјани;[2] 1928-1959 г. Καλονέρι, Калонери[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Рупишта од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција. Населението брои 32 жители (2021).

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 10 км јужно од Рупишта, на левиот брег нареката Беливод.[4] На југ се граничи со селата Девла и Сломиште.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Ресулјани било грчко село во Населичката каза. Се наоѓа на самата македонско-грчка јазична граница — на север од него се македонојазичните села Бела Црква и Песјак, како и двојазичното Моласи.

Во 1874 г. во селото е изградена црквата „Св. Илија“.[5] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Ресулја живееле 100 Грци христијани.[6]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Ресулјан е село сочинето од Грци-муслимани село во Населичката каза на Серфичкиот санџак со 15 куќи.[7]

Во Грција

[уреди | уреди извор]

Селото било окупирано од грчка војска и по Втората балканска војна во 1913 г. влегло во состав на Грција согласно Букурешкиот договор. Таа година Ресулјани имало 129 жители кои во 1920 г. се намалиле на 117 лица.[4] На пописот од 1928 г. Ресулјани е заведено со 145 жители.[4] Истата 1928 г. селото е преименувано во Калонери, а во 1959 г. името е сменето во Велос.

Селото поризведува жито, тутун, а делумно се занимава и со сточарство.[4]

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 193 169 135 88 109 115 98 77 32
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)
  3. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 38–39. ISBN 9989-9819-6-5.
  5. Δήμος Άργους Ορεστικού, Архивирано од изворникот на 23 декември 2010, Посетено на 2021-02-20
  6. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 273. ISBN 954430424X.
  7. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 78.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]