Семаси

Од Википедија — слободната енциклопедија


Семаси
Κρεμαστό
Местоположба
Семаси на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 2 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 25' 0" СГШ
21° 13' 59" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Семаси (на грчки : Κρεμαστό, Кремасто) — село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Рупишта, Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]