Вичишта (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вичишта (Костурско)
Νίκη
Местоположба
Вичишта (Костурско) на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 55 (2001)
Надм. вис.: 888 м
Геог. положба: 40° 22' 42" СГШ
21° 06' 00" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Вичишта (дијалектно: Вичишча; грчки: Νίκη, Ники, до 1954 г. Βίτσιστα или Βύτσιστα, Вициста[1]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Рупишта од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција..

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]