Соишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соишта
Соишта is located in Грција
Соишта
Соишта
Местоположба во областа
Соишта во рамките на Рупишта (општина)
Соишта
Местоположба на Соишта во општината Рупишта и областа Западна Македонија
Координати: 40°27′N 21°12′E / 40.450° СГШ; 21.200° ИГД / 40.450; 21.200Координати: 40°27′N 21°12′E / 40.450° СГШ; 21.200° ИГД / 40.450; 21.200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаРупишта
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Соишта (дијалектно: Соишча) — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Рупишта на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало меѓу Старичани, Брештени и Псоре. Имало две маала — Горно и Долно Соишта.[1] Реката на која се наоѓало селото, притока на Галешово, и денес го носи името Соишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било растурено во 1879 г. од разбојнички банди по нарачка на грчкиот костурски митрополит бидејќи населението одбивало да се изјасни како грчко. Селаните се населиле во Старичани, Лудово, Жужелци и други села.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 43. ISBN 9989-9819-6-5.