Здралци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Здралца)
Здралци
Здралци во рамките на Грција
Здралци
Здралци (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Здралци — село во областа Пополе во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на три километри југоисточно од Костурското Езеро[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Тоа отсекогаш претставувало чисто македонска населба и во тој поглед сè до денес нема претрпено никакви етнички промени. К’нчов го споменува со 270 жители Македонци, а Милоевиќ со 50 македонски куќи. Селото за време на познатата Граѓанска војна во Грција не претрпело штети, поради што тоа бележи пораст.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, грав и градинарски култури. Добар дел од земјата се наводнува.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1913 година се попишани 246, во 1920 - 311, во 1928 - 345, во 1940 година 425 жители.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]