Рундале (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Рундале
Rundāles novads
Rundāles novada karte.png
Центар: Пилсрундале
Површина: 231,1[1] km²
Население (2009): 4.384[2]
Гистина на население: 18,98 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Ајварс Окманис
Мрежно место www.rundale.lv

Рундале (латвиски: Rundāles novads) е општина во Летонија. Општината е составена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]