Бабите (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Бабите
Babītes novads
Babites novads karte.png
Центар: Пињки
Површина: 241,7[1] km²
Население (2009): 8.865[2]
Гистина на население: 36,68 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Андрејс Енце
Мрежно место www.babite.lv

Бабите (латвиски: Babītes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]