Вецпиебалга (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Вецпиебалга
Vecpiebalga novads
Vecpiebalgas novada karte.png
Центар: Вецпиебалга
Површина: 542,5[1] km²
Население (2009): 4.776[2]
Гистина на население: 8,80 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Ела Андерсоне
Мрежно место www.vecpiebalga.lv

Вецпиебалга (латвиски: Vecpiebalgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]