Енгуре (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Енгуре
Engures novads
Engures novads karte.png
Центар: Смарде
Површина: 397,9[1] km²
Население (2009): 8.058[2]
Гистина на население: 20,25 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Гундарс Важа
Мрежно место www.engure.lv

Енгуре (латвиски: Engures novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]