Буртниеки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Буртниеки
Burtnieku novads
Burtnieku novads karte.png
Центар: Матиши
Површина: 710,1[1] km²
Население (2009): 8.657[2]
Гистина на население: 12,19 pop./km²
Создадена: 2006
Градоначалник: Јанис Леитис
Мрежно место www.burtniekunovads.lv

Буртниеки (латвиски: Burtnieku novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]