Валка (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Валка
Valkas novads
Valkas novada karte.png
Центар: Валка
Површина: 910,3[1] km²
Население (2009): 10.678[2]
Гистина на население: 11,73 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Карлис Албергс
Мрежно место www.valka.lv

Валка (латвиски: Valkas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]