Огре (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Огре
Ogres novads
Ogres novada karte.png
Центар: Огре
Површина: 993,4[1] km²
Население (2009): 39.117[2]
Гистина на население: 39,38 pop./km²
Создадена: 2002
Градоначалник: Едвинс Барткевичс
Мрежно место www.ogre.lv

Огре (латвиски: Ogres novads) е оштина во Летонија. Општината е создадена во 2002 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]