Сигулда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Сигулда
Siguldas novads
Siguldas novada karte.png
Центар: Сигулда
Површина: 359,9[1] km²
Население (2009): 17.579[2]
Гистина на население: 48,84 pop./km²
Создадена: 2003
Градоначалник: Уѓис Митревицс
Мрежно место www.sigulda.lv

Сигулда (латвиски: Siguldas novads) е општина во Летонија, која се наоѓа во историската област Видземе и е дел од административниот регион Рига. Градот се наоѓа на 53 km од главниот град Рига. Сигулда е лоциран на реката Гауја.

Историја[уреди]

Најстарите наоди докажуваат дека почетоците на живот во реонот на Сигулда датираат од 200 година пред нашата ера и откриваат животот на првите доселеници, кои се прехранувале со сточарство и лов и риболов. Во периодот 6-7 век територијата на градот е населена од балтичкото племе „Земгали“.

Замокот Сигулда

Летоннските племиња со угро-финско потекло, се населиле во долината на реката Гауја во 11-тиот век. Археолошките ископувања откриле бројни дрвени тврдини, меѓу кои Сатеселе, Турајда и Кубеселе. Литванците ги користеле овие објекти за да се одбранат од германски крстоносци чиј број константно се зголемувал и бавно ја освојувале целата територија на Летонија. Во 13-тиот век Летонците се покорени, а нивните земји се делат меѓу Тевтонски орден и архиепископијата на Рига. Границите на двете територии се простирала точно во сегашниот град Сигулда. Витезите од Летонскиот орден издигнале замок, а околу него почнале да се населат трговци и занаетчии. Во тоа време градот се споменува во различни документи со името Загеволд. За прв пат градот е споменат во "Летонски римувани хроники" од периодот 12-13-тиот век.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]