Сигулда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Сигулда
Siguldas novads
Siguldas novada karte.png
Центар: Сигулда
Површина: 359,9[1] km²
Население (2009): 17.579[2]
Гистина на население: 48,84 pop./km²
Создадена: 2003
Градоначалник: Уѓис Митревицс
Мрежно место www.sigulda.lv

Сигулда (латвиски: Siguldas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]