Резекне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Резекне
Rēzeknes novads
Rēzeknes novada karte.png
Резекне Резекне
Знаме Грб
Центар: Резекне
Површина: 2.524,1[1] km²
Население (2009): 32.130[2]
Гистина на население: 12,73 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Монвидс Шварцс
Мрежно место www.rezeknesnovads.lv

Резекне (латвиски: Rēzeknes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]