Адажи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Адажи
Ādažu novads
Adazu novads karte.png
Грб
Грб
Центар: Адажи
Површина: 162,9[1] km²
Население (2009): 9.342[2]
Гистина на население: 57.35 pop./km²
Создадена: 2006
Градоначалник: Нормундс Бреидакс
Мрежно место www.adazi.lv

Адажи (латвиски: Ādažu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]