Луѕа (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Луѕа
Ludzas novads
Ludzas novada karte.png
Центар: Луѕа
Површина: 964,8[1] km²
Население (2009): 15.986[2]
Гистина на население: 16,57 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Јевгенија Кушча
Мрежно место www.ludzaspils.lv

Луѕа (латвиски: Ludzas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]