Добеле (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Добеле
Dobeles novads
Dobeles novads karte.png
Центар: Добеле
Површина: 889,7[1] km²
Население (2009): 24.521[2]
Гистина на население: 27,56 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Андрејс Сприѕанс
Мрежно место www.dobele.lv

Добеле (латвиски: Dobeles novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.


Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]