Јелгава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Јелгава
Jelgavas novads
Jelgavas novada karte.png
Центар: Јелгава
Површина: 1.319[1] km²
Население (2009): 27.276[2]
Гистина на население: 20,68 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Зиедонис Кауне
Мрежно место www.jrp.lv

Јелгава (латвиски: Jelgavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]