Кулдига (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Кулдига
Kuldīgas novads
Kuldīgas novada karte.png
Центар: Кулдига
Површина: 1.756,7[1] km²
Население (2009): 27.430[2]
Гистина на население: 15,61 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Инга Берзиња
Мрежно место www.kuldiga.lv

Кулдига (латвиски: Kuldīgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]