Цесис (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Цесис
Cēsu novads
Cesu novads karte.png
Центар: Цесис
Површина: 171,7[1] km²
Население (2009): 19.977[2]
Гистина на население: 116,35 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Гинтс Шкендерс
Мрежно место www.cesis.lv

Цесис (латвиски: Cēsu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]