Вентспилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Вентспилс
Ventspils novads
Ventspils novada karte.png
Центар: Вентспилс
Површина: 2.462,3[1] km²
Население (2009): 13.786[2]
Гистина на население: 5,60 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Ајварс Муцениекс
Мрежно место www.ventspilsnovads.lv

Вентспилс (латвиски: Ventspils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]