Бауска (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Бауска
Bauskas novads
Bauskas novads karte.png
Центар: Бауска
Површина: 784,9[1] km²
Население (2009): 28.421[2]
Гистина на население: 36,21 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Валдис Веипс

Бауска (латвиски: Bauskas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]