Виесите (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Виесите
Viesītes novads
Viesītes novada karte.png
Центар: Виесите
Површина: 650,5[1] km²
Население (2009): 4.705[2]
Гистина на население: 7,23 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Јурис Лицис
Мрежно место www.viesite.lv

Виесите (латвиски: Viesītes novads)е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]