Озолниеки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Озолниеки
Ozolnieku novads
Ozolnieku novada karte.png
Знаме Грб
Знаме Грб
Центар: Озолниеки
Површина: 286,1 km²
Население (2009): 10.237
Гистина на население: 35,8 pop./km²
Создадена: 2003
Градоначалник: Марис Аинарс
Мрежно место www.ozolnieki.lv

Озолниеки (латвиски: Ozolnieku novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Наводи[уреди]