Павилоста (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Павилоста
Pāvilostas novads
Pāvilostas novada karte.png
Центар: Павилоста
Површина: 515,2[1] km²
Население (2009): 3.256[2]
Гистина на население: 6,32 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Улдис Кристапсонс
Мрежно место www.pavilosta.lv

Павилоста (латвиски: Pāvilostas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]