Гробиња (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оптина Гробиња
Grobiņas novads
Grobinas novads karte.png
Центар: Гробиња
Површина: 490,2[1] km²
Население (2009): 10.154[2]
Гистина на население: 20,71 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Ајварс Приедолс
Мрежно место www.grobina.lv

Гробиња (латвиски: Grobiņas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]