Јаунјелгава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Јаунјелгава
Jaunjelgavas novads
Jaunjelgavas novada karte.png
Центар: Јаунјелгава
Површина: 685[1] km²
Население (2009): 6.543[2]
Гистина на население: 9,55 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Гунтис Либекс
Мрежно место www.jaunjelgava.lv

Јаунјелгава (латвиски: Jaunjelgavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]