Зилупе (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Зилупе
Zilupes novads
Zilupes novada karte.png
Центар: Зилупе
Површина: 308,9[1] km²
Население (2009): 3.799[2]
Гистина на население: 12,30 pop./km²
Создадена: 2002
Градоначалник: Ољегс Агафоновс
Мрежно место www.zilupe.lv

Зилупе (латвиски: Zilupes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]