Приекуљи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Приекуљи
Priekuļu novads
Priekuļu novada karte.png
Центар: Приекуљи
Површина: 301,8[1] km²
Население (2009): 9.550[2]
Гистина на население: 31,64 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Мара Јузупа
Мрежно место www.priekuli.lv

Приекуљи (латвиски: Priekuļu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]