Јаунпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Јаунпилс
Jaunpils novads
Jaunpils novada karte.png
Центар: Јаунпилс
Површина: 210,2[1] km²
Население (2009): 2.814[2]
Гистина на население: 13,39 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Лигита Гинтере
Мрежно место www.jaunpils.lv

Јаунпилс (латвиски: Jaunpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]