Аглона (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Аглона
Aglonas novads
AglonasMapa.png
Центар: Аглона
Површина: 392,7[1] km²
Население (2009): 4.561[2]
Гистина на население: 11.61 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Андрис Бадунс
Мрежно место www.aglona.lv

Аглона (латвиски: Aglonas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]