Малпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Малпилс
Mālpils novads
Mālpils novada karte.png
Центар: Малпилс
Површина: 220,9[1] km²
Население (2009): 4.103[2]
Гистина на население: 18,57 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Алексанрс Леилмежс
Мрежно место www.malpils.lv

Малпилс (латвиски: Mālpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]