Роја (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Роја
Rojas novads
Rojas novada karte.png
Rojas novads COA.png
[[|Грб]]
Центар: Роја
Површина: 309,5[1] km²
Население (2009): 6.271[2]
Гистина на население: 20,26 pop./km²
Создадена: 2009
Градоначалник: Јанис Жолудс
Мрежно место www.roja.lv

Роја (латвиски: Rojas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]