Прејди на содржината

Uncharted

Од Википедија — слободната енциклопедија
Uncharted

Жанр(ови) Акциско-авантуристичка игра, Пукачка игра од трето лице
Изработувач(и)
Издавач(и) Sony Interactive Entertainment
Автор(и) Ејми Хениг
Подлоги
Прво издание Uncharted: Drake's Fortune
19 ноември 2007
Последно издание Uncharted: Legacy of Thieves Collection
28 јануари 2022

Uncharted ― франшиза за акциско-авантуристички видеоигри објавени од Sony Interactive Entertainment и развиени од Naughty Dog. Создадена од Ејми Хениг, франшизата Uncharted следи група ловци на богатство кои патуваат низ светот за да откријат различни историски загадочности. Серијалот содржи историска фикција, елементи на фантазија и фолклор и измислени ликови заедно со историски личности и настани од вистинскиот свет. Во главниот серијал, играчите го управуваат Нејтан Дрејк; во проширената верзија играчите ја контролираат Клои Фрејзер.

Првата игра на франшизата, Uncharted: Drake's Fortune, била објавена во 2007 година и имаше уште седум наслови, со главната серија вклучувајќи ги директните продолженија Uncharted 2: Among Thieves (2009), Uncharted 3: Drake's Deception (2011) и Uncharted 4 : A Thief's End (2016). Споредните игри Uncharted: Golden Abyss (2011), Uncharted: Fight for Fortune (2012) и самостојната проширена верзија Uncharted: The Lost Legacy (2017) исто така го поддржуваат главниот серијал. Првично објавена исклучиво за конзолите на PlayStation, франшизата подоцна објави игри за други платформи, со мобилната споредна игра Uncharted: Fortune Hunter [pt] (2016) и преправени игри на A Thief's End и Lost Legacy за Windows во 2022 година.

Главните игри се играат од гледиште на трето лице, при што играта главно се врти околу борба, пукање, истражување и загатки, додека платформата е користена за навигација низ околината. Подоцнежните наслови почнаа да вклучуваат конкурентни и соработувачки режими на игра со повеќе играчи, скришум и игра на возење. Uncharted црпела вдахновение од други игри,[1] филмови и дополнителни медиуми и е познат по тоа што прикажува егзотични места. Објавени се и неколку приспособувања на серијалот, вклучувајќи филм во живо, друштвени игри, стрипови и роман.

Главниот серијал добил широко распространето критичко признание, со пофалби за приказната, глумскиот состав, анимацијата и ликовите, графичката механика и играчката механика и музиката, при што неговата висока продукциска вредност често се споредува со акциони авантуристички филмови произведени во Холивуд. Исто така, добила заслуги од критичарите и публикациите за подигање на стандардите за игрите со еден играч, и постојано е рангиран меѓу најголемите видеоигри. Uncharted има испорачано преку 41 милион единици, што ја прави една од најпродаваните франшизи за видео игри, помагајќи го успехот на PlayStation во текот на седмата и осмата генерација и подигајќи го угледот на Naughty Dog како развивач.

Преглед на видеоигри на Uncharted
Година Наслов Развивач Домашно издавање
2007 Uncharted: Drake's Fortune Naughty Dog PlayStation 3
2009 Uncharted 2: Among Thieves
2011 Uncharted 3: Drake's Deception
Uncharted: Golden Abyss Bend Studio PlayStation Vita
2012 Uncharted: Fight for Fortune
2015 Uncharted: The Nathan Drake Collection [б 1] Bluepoint Games PlayStation 4
2016 Uncharted 4: A Thief's End Naughty Dog
Uncharted: Fortune Hunter Playspree Андроид, iOS
2017 Uncharted: The Lost Legacy [б 2] Naughty Dog PlayStation 4
2022 Uncharted: Legacy of Thieves Collection [б 3] Naughty Dog, Iron Galaxy[б 4] PlayStation 5, Windows

Белешки:

 1. Подобрена графичка верзија на Uncharted, Uncharted 2, и Uncharted 3.
 2. Самостоен проширен пакет со Uncharted 4.
 3. Подобрена графичка верзија на Uncharted 4 и The Lost Legacy.
 4. Верзијата за Windows развиена од Iron Galaxy.[2]

Главен серијал[уреди | уреди извор]

Времеслед на објавувања
2007Drake's Fortune
2008
2009Among Thieves
2010
2011
2012Fight for Fortune
2013
2014
2015The Nathan Drake Collection
2016
2017The Lost Legacy
2018
2019
2020
2021
2022Legacy of Thieves Collection

Drake's Fortune, првата игра од серијалот, била објавена за PlayStation 3 во ноември 2007 година.[3] Системот ги носел следните два дела од главниот серијал, откако Naughty Dog се согласиле исклучиво да ги објават игрите на системите на Sony. „Among Thieves“ била објавена во 2009 година, а на творечкиот состав му била овозможена поголема дозвола за користење на поголема количина од меморијата за случаен пристап (RAM) на системот, поради подобрениот сопствен двигател. Последователно, воведе повеќе места, поголемо слободно шетање и борбени способности и поголема карта. Drake's Deception, објавена во 2011 година, се заснова на овој аспект, додека исто така додала подобрен режим со повеќе играчи на интернет.

Следниот главен дел, A Thief's End, бил објавен на PlayStation 4, и се насочил на вистинитоста и подробностите. Последен во серијалот со главниот протагонист, додаде елементи за возење и подобри други аспекти на игра, како што се скришум и играње улоги, и сеопфатни надградби на за повеќе играчи. Бил објавен до огромен финансиски успех, соборувајќи повеќе рекорди.[4] Бесплатна игра за iOS и Android, Fortune Hunter, била објавена за да се поврзе со A Thief's End.[5][6]

Игри[уреди | уреди извор]

Golden Abyss бил објавен во 2011 година, и е првиот во серијалот објавен на PlayStation Vita, означувајќи го првиот на серијалот на рачна конзола. Се смета за ретропродолжение на главниот серијал, иако некои програмери изјавиле дека делува како посебна, изворна приказна.[7] Во 2012 година, била објавена игра со карти заснована на пресврт насловена Борба за среќа. Таа била развиена од One Loop Games,[8][9] и содржела интерактивни елементи погодни за Vita.[10]

Збирката на Нејтан Дрејк е графички подобрена збирка од првите три дела од серијалот и била пренесена на PlayStation 4 од Bluepoint Games во октомври 2015 година. Била објавена за да се надомести за доцнењето во продукцијата на A Thief's End, кој првично бил планиран да се појави во летото 2015 година. Играта вклучуваla и ваучер за бета верзијата за повеќе играчи за A Thief's End.[11] Игрите имаат подобрувања како што се нови трофеи, режим на фотографија во играта и подобрени текстури и игра. Режимите за повеќе играчи од Uncharted 2 и Uncharted 3 биле исклучени.[12] Добила позитивни критики, при што повеќето ги пофалиле техничките подобрувања и визуелните подобрувања.[13] Играта била понудена бесплатно како дел од иницијативата „Играј дома“ (Play at Home) на Sony за време на пандемијата COVID-19 во април-мај 2020 година[14][15]

Lost Legacy била објавено како самостојно проширување на A Thief's End, и го означува првиот влез во серијалот во кој нема Дрејк. Во него се појавуваат ликовите Клои Фрејзер и Надин Рос, кои претходно се појавиле во „Among Thieves “ и „Drake's Deception“ и „A Thief's End“, редоследно.[16] Била објавена на PlayStation 4 во 2017 година.[17] Uncharted: Legacy of Thieves Collection, графички подобрена верзија на A Thief's End и The Lost Legacy, била објавена на 28 јануари 2022 година, за PlayStation 5;[2] верзија на Windows, во развој од Iron Galaxy, била објавена на 19 октомври 2022 година.[18]

Општи елементи[уреди | уреди извор]

Играње[уреди | уреди извор]

Играњето во серијалот Uncharted е комбинација од акциони-авантуристички елементи и 3D платформа со гледиште од трето лице. Играчот добива различни физички задачи кои мора да ги заврши за да напредува низ приказната, како што се скокање, пливање, грабање и движење по корнизи и качување и замавнување од јажиња.[19] Редовно се појавуваат и други аспекти, вклучувајќи пукање, борба и решавање на загатки. Во подоцнежните титули биле додадени или развиени возење, возење чамци и други акробатски акции.

Игрите на Uncharted даваат разумна слобода преку дизајнот на картите. Подоцнежните игри содржат елементи на дизајн на отворен свет, со цел да се поттикне слободното шетања за да се обезбедат собирачки предмети или скришум за да се избегнат непријателите.[19] Во A Thief's End, играњето улоги било проширено за да вклучи и споредни разговори со други ликови. Серијалот Uncharted ја следи структурата на традиционалните акциски игри, каде што играчите завршуваат една низа на нивоа со линиска игра и се движат низ гледиште од трето лице.

Пукањето е средишно во функцијата на играта, бидејќи од играчите се бара и да заобиколат низа непријатели. Иако во играта се присутни широк спектар на оружја, играчот може да носи само рачно оружје како што е пиштол, основно оружје како пушка или сачмарка и неколку гранати. Овие оружја се добиваат со подигање на оружјето фрлено од соборен непријател или од оние расфрлани околу различните мапи. Ако играчот умре, тие ќе се репродуцираат на контролен пункт на одредено ниво.[20]

Во A Thief's End, била развиена употребата на возила во средина што може да се истражува. Тоа му овозможува на играчот слобода да носи возила каде и да сака, иако мора да се вози на одредено место за да напредува приказната.[21]

Во Among Thieves, бил воведен играње со повеќе лица. Се одликува со конкурентна и соработничка игра. Режимот за соработничко играње со повее лица им овозможува до тројца играчи да ги преземат улогите на Дрејк и двајца други „јуначки“ придружници и има мисии кои вклучуваат престрелки, одење по платформни простори и цели засновани на екипна работа.[22] Играчите исто така можат да им помогнат на своите другари ако се критично повредени или ако ги грабне непријател.[22] Конкурентското играње со повеќе играчи дозволува максимум десет играчи да играат еден против друг во две екипи од по пет. Прикажани се шест натпреварувачки режими, вклучително и единечни или екипни натпревари за смрт, и екипни цели.[23] Во A Thief's End, бил воведен режимот за преживување, кој се одликува со напредок заснован на бранови на роеви од сè помоќни непријатели, како и завршување на други цели. Понатаму, играњето со повеќе играчи им овозможува на играчите да собираат поени и да се рангираат, што може да се користи за купување повеќе скинови и за јунаците и за негативците.[23]

Дејство[уреди | уреди извор]

Во Uncharted: Drake's Fortune, играта е поставена на брегот на Панама, во амазонската прашума и на непознат остров на брегот на Јужна Америка. Втората игра во франшизата, Uncharted 2: Among Thieves, бил првиот во серијалот кој правел опити со неколку места. Играта е сместена во планинските предели прекриени со снег на Тибетската Висорамнина во најјужниот дел на НР Кина, музеј во Истанбул, џунглите на Борнео и урбаните пејзажи на Непал. Следните игри го следеле овој концепт, со Uncharted 3: Drake's Deception со улиците на Лондон и Колумбија, како и замок во Франција, замок во Сирија, град во Јемен и распространетите пустини на Руб ел Хали.

Uncharted 4: A Thief's End содржи панамски затвор, имот во Италија, катедрала во Шкотска, неколку локации во Мадагаскар и многу непознати острови во Индискиот Океан недалеку од Африка, за да ја одразуваат Либерталија . Бостон и Њу Орлеанс се исто така вклучени, и во минатото и сегашноста, соодветно, каде што престојува насловниот лик.

ретропродолжената игра Uncharted: Golden Abyss има место за ископување и неколку други места сместени во шумите на Панама, додека самостојната проширена игра Uncharted: The Lost Legacy ги содржи местата сместени во и околу планинските венци на Западни Гати во Индија, како и мала чаршија и град во Тамил Наду.

Многу од застапените места биле опширно истражувани за серијалот. Развојниот состав организирал теренски истражувачки патувања со туристички водичи и архитектонски историчари и сними многу фотографии и часови видео снимки за правилно да ги одразат дејствата на приказната.

Ликови[уреди | уреди извор]

Серијалот вклучува широк спектар на гласовни глумци, при што развојниот состав се решил на одлуката истакнатите ликови да бидат изразени од глумци од понизок профил. Само три ликови се појавуваат во секој главен дел, додека Клои е единствениот друг лик што може да се игра за еден играч:

Нејтан е претставен како професионален ловец на богатство со матна позадина. Тој е физички подготвен, високо интелигентен, самообразован за историја и различни јазици и наводно потомок на Сер Френсис Дрејк. Naughty Dog му дал на Дрејк многу силна личност, бидејќи не сакале тој да се однесува безобразно, па затоа тој често размислува гласно и коментира и се жали на апсурдноста на неговите ситуации.[24] Иако е природно убав, изгледот на Дрејк е општ и не е премногу мускулест, обично се појавува во обична кошула и фармерки за да ја прикаже секоја личност. Норт, исто така, силно се измешал во сопствената личност со оние на Дрејк, рекламни делови од дијалогот на ликот и импровизирајќи бројни сцени.[25]
 • Емили Роуз како Елена Фишер
Елена е истражувачка новинарка, која често се наоѓа на истите екскурзии како Дрејк. Тие започнуваат врска, а на крајот се венчаат и добиваат дете. Naughty Dog првично ја дизајнирале Елена само како помошник и романтичен интерес за Дрејк, а нејзината личност да ја надополни неговата. Сепак, таа расте да биде способна како Дрејк во борби со оружје и снаодливост.[26] Роуз коментирала дека „на првата игра, таа е многу помлада, многу понаивна и на работите гледа како многу можни, а во втората [игра] видела убиства и авантури... личноста расте, тоа го гледаш во неа. Таа е малку поколеблива, малку поцинична“[27] Игрите ја раскажуваат приказната за нејзината романтична врска со Дрејк.[28][29][30]
 • Ричард Мекгонагл како Виктор Саливан
Поранешен офицер на Морнарицата на Соединетите Држави, Саливан е вешт патник, способен да навигира со авиони и подморници. Тој, исто така, може да се вклучи во слични борби со оружје како Дрејк, и е вешт во навигацијата заснована на ѕвезди. Саливан е ментор и татковска фигура на Дрејк, откако го зеде како скитник сирак во Колумбија. Naughty Dog, исто така, го дизајнирале да одговара на секој човек, бидејќи се облекува во чудни гуајберски кошули, каки панталони и пуши пури. Тој, исто така, постојано е во долгови и често се потпира на други луѓе за да ги финансираат авантурите на парот.[31]
 • Клаудија Блек како Клои Фрејзер
Единствениот друг лик што може да се игра за еден играч, Клои била дизајнирана да биде потемна верзија на главниот лик и остар контраст со Елена. Таа е импулсивен и непромислен авантурист и е духовит, лукав и бара забава.[32] Клои е исто така многу полово напреден лик, кој го користи за да помогне во унапредувањето на нејзините интереси. На почетокот, таа изгледа себична, не се грижи за ништо друго освен за нејзината цел, но подоцна се гледа како на многу верен и решителен лик. Таа е вешта како Дрејк и Саливан во вооружени борби и борби, додека Блек исто така рекламирала сегменти од дијалогот за да влијае на личноста на Клои.[33][34]

Други медиуми[уреди | уреди извор]

Игри[уреди | уреди извор]

Uncharted: Drake's Trail[уреди | уреди извор]

Drake's Trail е веќе непостоечка семрежна игра од 2007 година. Играта била прелистувачка игра [35] со елементи на алтернативна вистинитост. Составена од десет поглавја, приказната, која служи како ретропродолжение на Drake's Fortune, раскажува како новинарката Елена Фишер најмила приватен детектив за да го пронајде познатиот ловец на богатство Нејтан Дрејк, верувајќи дека е на нешто големо. Играта е играна со помош на приклучок за „Карти на Google“ за да бидат најдени областите на играта во вистинскиот свет, во врска со Flash Player за да се истражат тие измислени места (како што е станот на Дрејк) за показатели за следното место.

Uncharted: The Board Game[уреди | уреди извор]

Uncharted: The Board Game е игра на табла објавена од Bandai во 2012 година. Дизајниран е од Хајато Кисараги и овозможува меѓу двајца и четворица играчи да се натпреваруваат за богатство и да се борат против непријателите.[36]

Стрип[уреди | уреди извор]

Uncharted: Eye of Indra[уреди | уреди извор]

Sony Computer Entertainment America го објавиle првиот од четириделната авантура на комичен серијал наречен Uncharted: Eye of Indra на 23 октомври 2009 година.[37] Тоа е ретропродолжение на Uncharted: Drake's Fortune. Вториот дел бил објавен на 25 ноември, додека третиот и четвртиот дел биле објавени истовремено на 7 декември[38]

Филмско-стриповно приспособување на прологот на Uncharted: Drake's Fortune, почнувајќи од откривањето на ковчегот на Френсис Дрејк и до првата средба со Габриел Роман. Ги користи истите гласовни клипови од видео играта.

Uncharted[уреди | уреди извор]

Стрипот Uncharted бил издаден од DC Comics околу времето кога излегол Uncharted 3. Напишано од Џошуа Вилијамсон, со уметност на Серџо Сандовал и корици од Адам Хјуз, бил објавен на 30 ноември 2011 година, како дел од мини серијал со 6 изданија.[39][40] Во приказната, потрагата по легендарната „Соба од килибар“ го лансира Нејтан Дрејк на патување до Шупливата Земја.[41]

Роман[уреди | уреди извор]

Романот насловен Uncharted: The Fourth Labyrinth бил објавен во октомври 2011 година. Романот бил напишан од Кристофер Голден, а издаден од Del Rey Books, и ја следи потрагата по Лавиринтот на Дедал, лавиринт што бил користен за чување на Минотаурот, чудовиште од грчката митологија.[42]

Филмско приспособување[уреди | уреди извор]

Рубен Флајшер режирала филмско приспособување на игрите, по сценарио на Арт Маркум и Мет Холовеј. Во филмот глумел Том Холанд (кој исто така работи и како извршен продуцент) како Нејтан Дрејк и Марк Волберг како Виктор Саливан. Антонио Бандерас, Софија Тејлор Али и Тати Габриел добиле споредни улоги.[43] Во кината бил издаден во Соединетите Држави на 18 февруари 2022 година, продуциран од Columbia Pictures, Atlas Entertainment и Arad Productions.[44] PlayStation Productions извршен го продуцирале, додека Sony Pictures Releasing го распространувале.[45] Првичното фотографирање започнало на 16 март 2020 година, со снимање во Берлин,[46] но било затворено во средината на март поради пандемијата COVID-19.[47] Се верувало дека снимањето продолжило на 15 јули,[48] но Sony Pictures појасниле дека, иако продукцијата сè уште не била обновена, тие биле подложени на подготовки со надеж дека наскоро ќе започнат со производство.[49] Производството продолжило на 20 јули, снимајќи во областите низ Германија.[50][51] На 5 август, Бандерас привремено го напуштил производството откако бил позитивен на тестот за КОВИД-19.[52] Бандерас подоцна се опоравил од СОВИД-19 кон крајот на август, со намера веднаш да се врати во производство.[53] На 16 септември, снимањето било преселено во Берлин, а на интернет биле објавени сет фотографии.[54] Снимањето завршило на 29 октомври 2020 година.[55] На 26 мај 2022 година, Sony објави дека продолжението е во ран развој, со враќање на Холанд и Волберг.[56]

Обожавателски филм[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, режисерот Алан Унгар објавил 15-минутен краток филм направен од обожавателите, во кој глуми Нејтан Филион како Нејтан Дрејк, кој со години водел кампања за улогата. Бил многу добро прифатен, со особено пофалби за изведбата на Филион како Дрејк и за акциската секвенца снимена од агол над рамо, слична на секвенците на снимање во видеоигрите. Во краткиот филм се појавуваат и Стивен Ланг како Виктор Саливан и Мирча Монро како Елена Фишер, со настапи од Ерни Рејес Помладиот и Џено Сегерс.[57][58] Приемот кон обожавателскиот филм резултирал со некои шпекулации дали тоа ќе влијае и ќе ги смени плановите на службениот филм. Дракман, потпретседател на Naughty Dog, твитнал емоџи со срце кон обожавателскиот филм, а режисерот Шон Леви исто така го пофалил,[59] додека Унгар ја изразил својата поддршка за службениот филм.[60]

Прием[уреди | уреди извор]

Aggregate review scores
Game Year Metacritic
Uncharted: Drake's Fortune 2007 88/100[61]
Uncharted 2: Among Thieves 2009 96/100[62]
Uncharted 3: Drake's Deception 2011 92/100[63]
Uncharted: Golden Abyss 2011 80/100[64]
Uncharted: Fight for Fortune 2012 67/100[65]
Uncharted: The Nathan Drake Collection 2015 86/100[66]
Uncharted 4: A Thief's End 2016 93/100[67]
Uncharted: Fortune Hunter 2016 77/100[68]
Uncharted: The Lost Legacy 2017 84/100[69]
Uncharted: Legacy of Thieves Collection 2022 87/100[70]

Серијалот Uncharted бил голем успех, и критички и комерцијален; до септември 2017 година, серијалот бил продаден во над 41 милион примероци ширум светот.[71] Голем дел од пофалбите за серијалот биле насочени кон графиката која Naughty Dog ја продуцирал и постигнал, како и пишувањето и гласовното глумење,[72][73] со GamesRadar што ја рангираше како втора најдобра франшиза од седмата генерација.[74] Серијалот Uncharted е нашироко заслужен за подигање на угледот на Naughty Dog и ги смета за еден од најдобрите развивачи во индустријата.[75]

Како протагонист на серијалот, Натан Дрејк се смета за маскота на PlayStation,[76] додека Uncharted 2: Among Thieves е сметана за една од најголемите игри на сите времиња. Добила повеќе од педесет награди за игра на годината,[77][78] преку критичарите кои ја величат како постигнување во светот на видеоигрите.[79][80] Играта моментално се наоѓа меѓу највисоко оценетите игри за PlayStation 3 на Metacritic.[81] Uncharted 4: A Thief's End исто така е рангирана како една од најдобрите во серијалот и меѓу најдобрите видео игри од осмата генерација.[76][79]

Продажба[уреди | уреди извор]

Првиот дел бил член на асортиманот на PlayStation Essentials, со испорачан преку 2,6 милиони копии ширум светот.[82] Uncharted 2 била најпродаваната игра во месецот на нејзиното издавање,[83] и до крајот на нивниот животен циклус, игрите заедно продале над 13 милиони копии до 2011 година[71] Продажбата за Uncharted 3 била откриена дека била двојно поголема од онаа на неговиот претходник од страна на менаџерот за маркетинг производи на Naughty Dog, Асад Квизилбаш, што „далеку“ ги надминал нивните очекувања,[84] и играта на крајот помогнала да биде донесен серијалот Uncharted до потврдена продажба од над 17 милиони примероци ширум светот.[85] Пред објавувањето на четвртиот главен дел, Sony откриле дека серијалот Uncharted била продадена во над 28 милиони примероци ширум светот.[86][87]

Uncharted 4 е најпродаваниот дел од серијалот до сега, со над 15 милиони продадени поединечни копии,[88][89] што ја прави една од најпродаваните игри на PlayStation 4 на сите времиња.[90] Натрупаната продажба, вклучена од проширениот пакет Lost Legacy, на панелот во декември 2017 година на прославата на 10-годишнината од серијалот на настанот PlayStation Experience, открил дека серијалот бил продаден во 41,7 милиони единици на светско ниво.[91][92]

Бројки на продажбата на игри на Uncharted
Година Игра Продажба Стекнати наслови
2007 Uncharted: Drake's Fortune 4 милиони + Најголеми хитови, Суштински, Најдобри на PS3
2009 Uncharted 2: Among Thieves 7 милиони + Најголеми хитови, Суштински, Најдобри на PS3
2011 Uncharted 3: Drake's Deception 6 милиони + Најголеми хитови, Суштински, Најдобри на PS3
Uncharted: Golden Abyss 0,5 милиони +
Најдобри на PS Vita
2012 Uncharted: Fight for Fortune
2015 Uncharted: The Nathan Drake Collection 5 милиони +
Најголеми хитови, Суштински, Најдобри на PS4
2016 година Uncharted 4: A Thief's End 15 милиони +
Најголеми хитови, Суштински, Најдобри на PS4
Uncharted: Fortune Hunter
2017 година Uncharted: The Lost Legacy 1 милион+
Најголеми хитови, Суштински на PS4

Признанија[уреди | уреди извор]

Uncharted: Drake's Fortune била наградена како игра на PS3 на годината од IGN.[93]

Uncharted 2: Among Thieves добила неколку награди до 2009 година Награди за видеоигри на Спајк (Spike Video Game Awards) (Игра на годината, најдобра игра за PS3 и најдобра графика)[94] и до 2010 Наградите на британските академски игри (приказна, акција, употреба на аудио, првичен резултат).[95] Играта победила и во 10 категории, вклучително и „Игра на годината“, на 13. годишни Награди за интерактивни достигнувања[96] и во 5 категории, вклучително и „Игра на годината“, на 10-тото доделување на Наградите за избор на развивачи на игри.[97] Таа било играта која освои најмногу награди за игра на годината во 2009 година.[98]

Uncharted 3: Drake's Deception добила неколку награди до 2011 Наградите за видеоигри на Спајк (најдобра игра на PS3 , најдобра графика)[99] и до 15-те годишни Награди за интерактивни достигнувања (извонредно достигнување во визуелно инженерство, извонредно достигнување во уметничка насока, извонредна Achi).[100] Играта, исто така, била наградена во категоријата Видеоигри за пишување од страна на наградите на Здружението на писатели на Америка[101] и во категоријата Најдобри визуелни уметности од Наградите за избор на развивачи на игри.[102] Тоа било една од најнаградуваните игри во 2011 година во категоријата Игра на годината.[103]

Uncharted 4: A Thief's End добила неколку награди од Наградите за игри 2016 (најдобра нарација, најдобра изведба)[104] и од Наградите „ДИЦЕ“ (Авантуристичка игра на годината, Најдобро достигнување во приказната, Извонредно техничко достигнување, Извонредно достигнување во анимација).[105] Играта, исто така, победила како најдобра игра на 13-те Награди за игри на Британската академија,[106] како Игра на годината на PlayStation на Наградите „Златен џојстик“[107] и како Најдобра видеоигра на Наградите на Empire.[108] Таа било играта што освоила најмногу награди за игра на годината во 2016 година.[98]

Uncharted: The Lost Legacy победила во две категории (Игра, франшиска авантура, звучно уредување во игровна кинематографија) на Наградите на Националната академија за видеоигри за трговија со рецензенти[109] и во категоријата Најдобра музика/дизајн на звук (Гласот на народот) на Наградите „Веби“.[110]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Leane, Rob (22 јануари 2019). „How Gears of War Inspired Uncharted“. Den of Geek. Архивирано од изворникот на 4 септември 2019. Посетено на 21 мај 2022.
 2. 2,0 2,1 Ivan, Tom (7 декември 2021). „Uncharted remasters get PS5 release date, graphics, pricing and upgrade details“. Video Games Chronicle. Gamer Network. Посетено на 12 ноември 2022.
 3. Helgeson, Matt (декември 2007). „Uncharted: Drake's Fortune Review“. Game Informer. Бр. 176. Cathy Preston. стр. 149. Архивирано од изворникот на 21 ноември 2008. Посетено на 24 ноември 2008.
 4. Dunning, Jason (16 мај 2016). „Nolan North: "I Would Certainly Come Back" for Uncharted 5“. PlayStation LifeStyle. Craveonline. Архивирано од изворникот на 22 мај 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 5. „UNCHARTED: Fortune Hunter™“. Apple App Store. Архивирано од изворникот на 6 јули 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 6. „UNCHARTED: Fortune Hunter™“. Google Play. Архивирано од изворникот на 24 септември 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 7. Brian Crecente (2 јуни 2011). „Uncharted Golden Abyss Delivers a Home Console Experience“. Kotaku. Архивирано од изворникот на 4 јуни 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 8. Colin Moriarty (7 ноември 2012). „Uncharted: Fight For Fortune Unintentionally Announced“. IGN. Архивирано од изворникот на 28 ноември 2014. Посетено на 12 ноември 2022.
 9. „Uncharted: Fight for Fortune turns up on Classification Board database“. VG247. 7 ноември 2012. Архивирано од изворникот на 10 ноември 2012. Посетено на 12 ноември 2022.
 10. Colin Moriarty (19 ноември 2012). „Sony Unveils Uncharted: Fight For Fortune For PS Vita“. IGN. Посетено на 12 ноември 2022.
 11. Karmali, Luke (4 јуни 2015). „Uncharted: The Nathan Drake Collection Confirmed With Release Date“. IGN. Архивирано од изворникот на 12 септември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 12. Blain, Louise (5 јуни 2015). „Uncharted collection is single player only but has a photo mode and new trophies“. Official PlayStation Magazine. Посетено на 12 ноември 2022.
 13. „Uncharted: The Nathan Drake Collection“. Metacritic. Архивирано од изворникот на 26 декември 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 14. Ryan, Jim (14 април 2020). „Announcing the Play At Home Initiative“. PlayStation Blog. Посетено на 12 ноември 2022.
 15. Winslow, Jeremy (5 мај 2020). „Claim 3 Great PS4 Games For Free Before They're Gone“. Gamespot. Посетено на 12 ноември 2022.
 16. Good, Owen (3 декември 2016). „Uncharted: The Lost Legacy is coming from Naughty Dog“. Polygon. Архивирано од изворникот на 21 март 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 17. Webster, Andrew (11 април 2017). „Uncharted: The Lost Legacy is launching in August“. The Verge. Vox Media. Архивирано од изворникот на 26 јуни 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 18. Makuch, Eddie (15 септември 2022). „Uncharted: Legacy Of Thieves Collection Hits PC October 19, System Requirements And Featured Revealed“. GameSpot. Red Ventures. Архивирано од изворникот на 15 септември 2022. Посетено на 12 ноември 2022.
 19. 19,0 19,1 Ford, Greg (14 ноември 2007). „Uncharted: Drake's Fortune (PS3)“. 1UP. Архивирано од изворникот на 4 октомври 2015. Посетено на 12 ноември 2022.
 20. McGarvey, Sterling (14 ноември 2007). „Uncharted: Drake's Fortune (PS3)“. GameSpy. Архивирано од изворникот на 6 април 2022. Посетено на 12 ноември 2022.
 21. Monacelli, Eric (15 април 2015). „E3 2015: Uncharted 4 Vehicle Chase Gameplay“. Архивирано од изворникот на 20 април 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 22. 22,0 22,1 Nelson, Randy (27 април 2009). „Joystiq hands-on: Uncharted 2 co-op multiplayer“. Joystiq. Архивирано од изворникот на 6 март 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 23. 23,0 23,1 Kelly, Kevin (27 април 2009). „Joystiq hands-on: Uncharted 2's Deathmatch and Plunder multiplayer“. Engadget. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 24. IndustryGamers (2 ноември 2009). „Interview: Amy Hennig on Making Uncharted 2, Maximizing PS3, and More“. GameDaily. Архивирано од изворникот на 6 април 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 25. Hsu, Dan (22 октомври 2009). „Uncharted 2: Deconstructing Nathan Drake“. Bitmob. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 26. „Uncharted - exclusive interview“. GamesRadar. 18 мај 2007. Архивирано од изворникот на 22 јануари 2022. Посетено на 12 ноември 2022.
 27. D'Alonzo, Mike (12 јуни 2009). „Uncharted 2: Among Thieves Supporting Cast E3 2009 Interview“. Архивирано од изворникот на 2009-10-07. Посетено на 12 ноември 2022.
 28. Freeman, Will (15 септември 2013). „Six of the best game romances“. The Guardian (англиски).
 29. „Video games' greatest love stories for Valentine's Day“. The Telegraph. 14 февруари 2019.
 30. MacDonald, Keza (14 февруари 2022). „True romance: film, music and art to fall in love with on Valentine's Day“. The Guardian (англиски).
 31. „Victor Sullivan“. Joystiq. 10 март 2009. Архивирано од изворникот на 10 јули 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 32. Cross, Tom (4 јануари 2010). „Analysis: The Sexual Politics Of Uncharted 2“. Game Developer. Архивирано од изворникот на 8 јануари 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 33. Purchese, Robert (October 16, 2009). „Uncharted 2: Among Thieves Interview“. Eurogamer. Eurogamer Network. стр. 1–3. Архивирано од изворникот на 23 јануари 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 34. „First Look: 'Uncharted 2: Among Thieves'. G4. G4 Media. 3 февруари 2009. Архивирано од изворникот на 17 октомври 2012. Посетено на 12 ноември 2022.
 35. „Uncharted: Drake's Trail“. PressReader.
 36. „Uncharted: The Board Game“. Архивирано од изворникот на 23 јуни 2015. Посетено на 12 ноември 2022.
 37. Neil Druckmann (22 октомври 2009). „UNCHARTED: Eye of Indra – First Episode on PSN Today“. PlayStation Blog. Архивирано од изворникот на 27 март 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 38. Mick Perona (4 декември 2009). „UNCHARTED: Eye of Indra Motion Comic Episodes 3 and 4 Available Today on PSN“. PlayStation Blog. Архивирано од изворникот на 7 јуни 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 39. Joey Esposito. „Comic-Con: Uncharted Comic to Debut - Comics News at IGN“. Comics.ign.com. Архивирано од изворникот на 23 август 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 40. „Coming Soon: UNCHARTED: The Fourth Labyrinth and UNCHARTED from DC Comics – PlayStation Blog“. Blog.us.playstation.com. 19 септември 2011. Архивирано од изворникот на 4 март 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 41. „UNCHARTED #1 (OF 6)“. DC Comics.com. Архивирано од изворникот на 26 ноември 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 42. „Original Uncharted novel in the works from Del Rey Books“. Joystiq. 18 декември 2008. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 43. Kroll, Justin (2 март 2020). „Antonio Banderas Joins Tom Holland in 'Uncharted' Movie (EXCLUSIVE)“. Variety. Архивирано од изворникот на 2 март 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 44. Sony Pictures UK [@SonyPicturesUK] (21 октомври 2021). „Fortune favours the bold. Watch the official trailer for #UnchartedMovie, starring Tom Holland and Mark Wahlberg, Exclusively At Cinemas February 11“ (Tweet). Посетено на 16 ноември 2022 – преку Twitter.
 45. McNary, Dave (24 април 2020). 'Spider-Man' Sequels Pushed Back Amid Sony Release Schedule Shuffle“. Variety. Penske Media Corporation. Архивирано од изворникот на 25 април 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 46. Al-Ghamdi, Adbullah (1 април 2020). 'Uncharted' Movie Shut Down On Tom Holland's First Day Of Shooting“. Screen Rant. Архивирано од изворникот на 1 април 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 47. N'Duka, Amanda (16 март 2020). „Sony Puts Pause On 'Uncharted' Production Amid Coronavirus Fears“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 17 март 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 48. Warner, Sam (15 јули 2020). „Tom Holland confirms that 'Uncharted' has finally started filming“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 15 јули 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 49. Deschamps, Marc (15 јули 2020). 'Uncharted' Movie: Sony Confirms Production Has Not Yet Started“. Comicbook.com. Архивирано од изворникот на 15 јули 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 50. 'Uncharted' Back on the Map“. The Hollywood Reporter. 17 јули 2020. Архивирано од изворникот на 17 јули 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 51. Welk, Brian (17 јули 2020). 'Uncharted' With Tom Holland, Mark Wahlberg Expected to Resume Production in Germany Monday“. TheWrap. Архивирано од изворникот на 18 јули 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 52. Welk, Brian (10 август 2020). „Antonio Banderas Celebrates 60th Birthday in Quarantine After Positive Coronavirus Test“. TheWrap. Архивирано од изворникот на 14 август 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 53. Ramachandran, Naman (26 август 2020). 'Pain and Glory' Star Antonio Banderas Recovers From Coronavirus“. Variety. Penske Media Corporation. Архивирано од изворникот на 30 август 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 54. Fuge, Jon (16 септември 2020). 'Uncharted' Set Photos Bring First Look at Tom Holland & Mark Wahlberg“. MovieWeb. Архивирано од изворникот на 17 септември 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 55. Bishop, Rollin (29 октомври 2020). 'Uncharted' Movie Officially Wraps Filming“. Comicbook. Архивирано од изворникот на 29 октомври 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 56. Williams, Caleb (26 мај 2022). 'Uncharted' Sequel Moving Forward at Sony Pictures“. Deadline. Посетено на 12 ноември 2022.
 57. Francisco, Eric (16 јули 2018). „Nathan Fillion Isn't Even the Best Thing About This 'Uncharted' Fan Film“. Inverse. Архивирано од изворникот на 16 јули 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 58. Stephen, Bijan (16 јули 2018). „Nathan Fillion stars as Nathan Drake in what might be film's only good video game adaptation“. The Verge. Архивирано од изворникот на 16 јули 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 59. Christopher, Fiduccia (27 јули 2018). „Uncharted Movie Director Praises Nathan Fillion Fan Film“. Screen Rant. Архивирано од изворникот на 28 јули 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 60. „Nathan Fillion's secret 'Uncharted' fan film could lead to 'something further'. Entertainment Weekly. 17 јули 2018. Архивирано од изворникот на 6 март 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 61. Предлошка:Cite Metacritic
 62. Предлошка:Cite Metacritic
 63. Предлошка:Cite Metacritic
 64. Предлошка:Cite Metacritic
 65. Предлошка:Cite Metacritic
 66. Предлошка:Cite Metacritic
 67. Предлошка:Cite Metacritic
 68. Предлошка:Cite Metacritic
 69. Предлошка:Cite Metacritic
 70. Предлошка:Cite Metacritic
 71. 71,0 71,1 Dutton, Fred (12 мај 2011). „Uncharted series sells 13 million copies“. Eurogamer. Архивирано од изворникот на 3 август 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 72. 'Uncharted 4' PS4 Graphics Comparison By Naughty Dog: 'Uncharted' 4 Vs.'Uncharted 3' [WATCH]“. www.designntrend.com. Архивирано од изворникот на 13 March 2015. Посетено на 12 ноември 2022.
 73. „The Greatest Stories Ever Played: How Naughty Dog – the developer behind Uncharted 4, the year's most anticipated video game – makes summer blockbusters interactive“. Vulture.com. 11 мај 2016. Архивирано од изворникот на 15 февруари 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 74. GamesRadar_US 2010-11-09T05:26:59.312ZFeature (9 ноември 2010). „The Top 7... Best new franchises of this generation“. gamesradar. Архивирано од изворникот на 3 февруари 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 75. Kain, Erik. „All This Naughty Dog Graphics Hype Is Missing The Point“. Forbes. Архивирано од изворникот на 19 декември 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 76. 76,0 76,1 Barker, Sammy. „Guide: Best Uncharted Games Ranked“. PushSquare. Архивирано од изворникот на 6 април 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 77. „PS3 Game of the Year Uncharted 2: Among Thieves“. IGN. Архивирано од изворникот на 18 декември 2009. Посетено на 12 ноември 2022.
 78. „Game of the Year“. GameTrailers. Архивирано од изворникот на 2 февруари 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 79. 79,0 79,1 Musa, Tala. „Every Uncharted game ranked worst to best: from Drake's Fortune to A Thief's End“. Evening Standard. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 80. Thier, Dave. „All 5 'Uncharted' Games, Ranked From Worst To Best“. Forbes. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 81. „Legacy Platform Games at Metacritic – Metacritic“. Metacritic.com. Архивирано од изворникот на 17 октомври 2013. Посетено на 12 ноември 2022.
 82. Carless, Simon (12 ноември 2009). „NPD: Uncharted 2 Heads October 2009 U.S. Game Sales“. Gamasutra. Архивирано од изворникот на 16 ноември 2009. Посетено на 12 ноември 2022.
 83. „Uncharted 3“. Sony. 4 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 3 март 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 84. „Uncharted Series Tops 13 Million Sold Worldwide“. Архивирано од изворникот на 22 мај 2012. Посетено на 12 ноември 2022.
 85. Cullen, Johnny (24 април 2012). „Uncharted hits 17 million sales, UC3 GOTY inbound“. VG247. Архивирано од изворникот на 31 март 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 86. Makuch, Eddie (4 јуни 2015). „Uncharted Series Reaches 21 Million Units Sold“. GameSpot. Архивирано од изворникот на 21 декември 2015. Посетено на 12 ноември 2022.
 87. Seeto, Damian (11 мај 2016). „Uncharted Series Sales Are Over 28 Million Units Even Before Uncharted 4: A Thief's End Is Counted“. Attackofthefanboy. Modern Media. Архивирано од изворникот на 16 мај 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 88. George, Daniel (21 мај 2019). „God of War surpasses 10 million sales on the PS4, Uncharted 4 tops 15M“. FanSided. Архивирано од изворникот на 2 јуни 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 89. Sliva, Marty (4 јануари 2017). „CES 2017: Uncharted 4 Sold 8.7 Million Copies in 2016“. IGN. Ziff Davis. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 90. Moss, Sebastian (9 декември 2010). „Uncharted Series Sells Nearly 8 Million Copies“. PlayStation LifeStyle. Архивирано од изворникот на 24 јуни 2016. Посетено на 12 ноември 2022.
 91. Barker, Sammy (9 декември 2017). „PSX 2017: Uncharted Series Lifetime Sales Top 41.7 Million Units“. Push Square. Архивирано од изворникот на 13 декември 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 92. „Uncharted 10th Anniversary Cast Panel - PSX 2017“. YouTube.com. PlayStation. 10 декември 2017. Архивирано од изворникот на 25 јануари 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 93. „IGN Best of 2007 - Complete List“. n4g.com. Архивирано од изворникот на December 23, 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 94. „Spike TV Announces 2009 Video Game Award winners“. The Independent. 14 декември 2009. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 95. „Video Games Awards 2010 - Video Games - Awards - The BAFTA site“. 3 мај 2011. Архивирано од изворникот на 3 мај 2011. Посетено на 12 ноември 2022.
 96. „Uncharted 2: Among Thieves Breaks Away and Flees with 10 Awards during the 13th Annual Interactive Achievement Awards“ (PDF). 31 мај 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 март 2010. Посетено на 12 ноември 2022.
 97. Staff. „GDC: Uncharted 2 Wins Big At 10th Annual Game Developers Choice Awards“. www.gamasutra.com. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 98. 98,0 98,1 „GAME OF THE YEAR PICKS BLOG 2009“. Архивирано од изворникот на 15 август 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 99. „2011 Spike Video Game Awards: Complete Winners List | Game Rant“. gamerant.com. 11 декември 2011. Архивирано од изворникот на 7 февруари 2020. Посетено на 12 ноември 2022.
 100. Purchese, Robert (10 февруари 2012). „AIAS 2011 Awards winners revealed“. Eurogamer. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 101. „Uncharted 3: Drake's Deception nets WGA Award“. VG247. 20 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 102. Gilbert 2012-01-06T01:54:33.5Z, Henry (6 јануари 2012). „2012 Game Developers Choice Awards honoring Portal 2, Bastion and Skyrim among others“. gamesradar. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 103. „2011 GAME OF THE YEAR“. Архивирано од изворникот на 21 јуни 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 104. Stark, Chelsea (1 декември 2016). „The Game Awards: Here's the full winners list“. Polygon. Архивирано од изворникот на 26 ноември 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 105. „Overwatch Wins DICE Game of the Year; All Winners Revealed [UPDATED]“. GameSpot. Архивирано од изворникот на 16 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 106. „Winners List for the British Academy Games Awards in 2017 (Plain Text)“. www.bafta.org. 6 април 2017. Архивирано од изворникот на 7 јуни 2017. Посетено на 12 ноември 2022.
 107. Sheridan 2016-11-18T17:22:42.322Z, Connor (18 ноември 2016). „Overwatch scoops five awards, Firewatch wins Best Indie Game: Here are all the Golden Joystick 2016 winners“. gamesradar. Архивирано од изворникот на 29 април 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 108. „Three Empire Awards 2017: Rogue One, Tom Hiddleston And Patrick Stewart Win Big“. Empire. 19 март 2017. Архивирано од изворникот на 12 јуни 2018. Посетено на 12 ноември 2022.
 109. „2017 Awards | NAVGTR“. Архивирано од изворникот на 23 декември 2019. Посетено на 12 ноември 2022.
 110. „Winners -- The Webby Awards“. Архивирано од изворникот на 25 јуни 2018. Посетено на 12 ноември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]