Прелистувачка игра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прелистувачка игра (англиски: Browser game) — сметачка игра кои се игра непосредно на прелистувач како (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Internet Explorer итн.

Пример за такви игри се ERepublik, E-sim, Grepolis и други.