Opera

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Opera
Opera 2015 icon.svg
Програмер:Opera Software ASA
Почетно издание:Предлошка:Release year
ОС:Повеќе платформи
Достапни јазици:Разни јазици[1]
Намена: Интернет алатка
Лиценца:Лиценциран
Мреж. место: www.opera.com

Opera е бесплатен прелистувач развиен од норвешката компанија Opera Software. Прелистувачот е мултиплатформски, односно можно е да се користи во повеќе оперативни системи.

Првпат „Opera“ се појави за Windows оперативниот систем во 1996 година, а денеска актуелна е верзијата 10.10.

„Opera“ се справува со вообичаени интернет-ориентирани задачи како: приказ на мрежни страници, праќање и примање електронски пораки, ракување со контакти, IRC дискусии, преземање податотеки преку BitTorrent и читање на известувања. „Opera“ е бесплатна за лични сметачи и мобилни телефони, но е комерцијален производ за останати уреди.

Главни одлики на „Opera“ се голема брзина, прелистување во јазичиња, зумирање на страници, гестови со глушец и вграден управувач за преземања. Безбедносните одлики вклучуваат вградена phishing заштита, силна енкрипција при прелистување безбедни мрежни места, како и можност за лесно бришење приватни податоци од тип на HTTP колачиња и прелистувачка историја со едноставно притискање на копче.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Opera for Windows — language files“. Opera Software. Посетено на 2008-04-02.