Windows 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Windows 10
Верзија на оперативниот систем Windows NT
Windows 10 Logo.svg
Разработувач Microsoft
Издаден јули 15, 2015; пред 3 години (2015-07-15)
Општодостапен јули 29, 2015; пред 3 години (2015-07-29)
Начин на поднова Windows Update, Windows Store, Windows Server Update Services
Подлоги IA-32, x86-64
Вид јадро Hybrid (Windows NT)
Лиценца Trialware, Microsoft Software Assurance, MSDN subscription, DreamSpark
Претходник Windows 8.1 (2013)
Поддржаност
RTM:
  • Mainstream support until October 13, 2020,
  • Extended support until October 14, 2025

Windows 10 е оперативен систем за персонални компјутери развиен и издаден од Microsoft како дел од семејството на Windows NT оперативни системи. Официјално бил најавен во септември 2014 за време на Build 2014. Првата бета верзија била објавена во октомври 2014, а конечната верзија е излезена на 29 јули 2015.