Прејди на содржината

Agar.io

Од Википедија — слободната енциклопедија
Agar.io

Старото лого на мобилната верзија
Издавач(и) Miniclip
Дизајнер(и) Матеус Валадарес[1]
Подлоги прелистувач, андроид, iOS, iPadOS
Датум на издавање Прелистувач
28 април 2015[2]
Андроид, iOS
24 јули 2015
Жанр(ови) масовна повеќеиграчка семрежна игра
Режим(и) повеќеиграчка игра

Agar.io (македонски: Агар.ио) — бесплатна двомерна масовна повеќеиграчка семрежна игра од 2015 г. создадена од бразилскиот развивач Матеус Валадарес. Во неа, бактериските клетки се движат наоколу во Петриева шолја, впивајќи хранителни гранули, а исто така се јадат заемно. Тоа е прелистувачка игра, има и мобилна верзија за андроид и iOS. Играта го добила името по агар (англ. agar) — хранлива средина за размножување бактерии[3] Agar.io добил потврдни одзиви од критичарите, кои особено ја пофалиле едноставноста и механиката на проектот. Одречните гледишта на играта вклучуваат повторувачки играчки процес. Во голем дел благодарение на усно предавање на друштвените мрежи, Agar.io станала една од најпопуларните прелистувачки и мобилни игри во првата година од постоењето.[4] Верзијата на Стим била најавена за 3 мај 2015 г., но никогаш не била објавена.[5] Издавањето за андроид и iOS се случило на 24 јули 2015 г. и било објавено од Миниклип. Agar.io вдахнал слични веб-игри наречени „.io-игри“.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Agar.io, le nouveau jeu phénomène sur iPhone/iPad et Android“. Pockett.net (француски). Архивирано од изворникот на 17 September 2016. Посетено на 7 August 2015.
  2. Irmak, Şafak. „İnternetin Yeni Çılgınlığı: Agar.io“ [The Internet's new craze: Agar.io]. Webtekno (турски).
  3. Jon Christian (2016-01-05). „A Browser Game Called Agar.io Got Googled More In 2015 Than 'Fallout 4'. Vice. Архивирано од изворникот на 2019-12-08. Посетено на 2019-09-18. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. „Why You Should Care About Agar.io“. App Annie. 2015-07-28.
  5. „Steam Greenlight: Agar.io“. Steam. Архивирано од изворникот на 2015-06-18. Посетено на 2015-06-16.
  6. Dean Takahashi (2017-02-11). „The surprising momentum behind games like Agar.io“. VentureBeat. Архивирано од изворникот на 2017-02-11. Посетено на 2020-08-25. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]