Steam (софтвер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Steam
Програмери Valve Corporation
Првично издание Windows: септември 12 2003 (2003-09-12)[1]
Mac OS X: мај 12 2010 (2010-05-12)
Linux: февруари 14 2013 (2013-02-14)
Mobile: јануари 26 2012 (2012-01-26)
Развојна состојба Активен
Прог. јазик C++[2]
Objective-C (iOS)
Подлога Десктоп Клиенти:
Microsoft Windows
OS X[3]
Linux[4]
Лимитирани Клиенти:
PlayStation 3[5]
iOS
Android
Steam Машински Клиент:
SteamOS[6]
Јазици 25 languages
Вид Content delivery
Digital rights management
Social networking
Лиценца Steam Subscriber Agreement (Proprietary software)
Мреж. место store.steampowered.com

Steam е интернет-базирана дигитална дистрибуција,мултиплеер и социјално-вмрежана платформа развиена од страна на Valeve Corporation. Steam овозможува на корисникот инсталација и автоматско ажурирање на игри на повеќе компјутери и комуникациона заедница како листа од пријатели групи, облак зачувување и in-game “глас” и чат разговори. Софтверот обезбедува слободно користење на апликациониот програmски интерфејс (API) наречен Steamworks, кој програмерите можат да интегрираат број на функции во Steam,вклучувајќи вмрежување и matchmaking,микро-трансакции итн.

Иако првично Steam е развиен за користење на Microsoft Windows, може да се користи и на верзиите на OS X и Linux, како и со ограничена финкција на верзијата за PlayStation 3 конзолата која исто така е развиена. Постоии и апликација за iOS и Android, но само за разговор и купување на Steam.

Почнувајќи од јануари 2014 година,со вкупно 3000 игри кој се достапни преку Steam има 75 милиони активни корисници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Steam Client Released“. Valve Corporation. 12 септември 2003. http://store.steampowered.com/news/183/. посет. 23 октомври 2011 г. 
  2. „Welcome To Steamworks“. Valve. https://partner.steamgames.com/. посет. 7 јуни 2014 г. 
  3. „Valve to Deliver Steam & Source on the Mac“. Valve Corporation. 8 март 2010. http://store.steampowered.com/news/3569/. посет. 8 март 2010 г. 
  4. „News – Steam for Linux Now Available“. http://store.steampowered.com/news/9943/. 
  5. „Portal 2 PS3, Steam cross-platform play“. Eurogamer. 18 јануари 2011. http://www.eurogamer.net/articles/2011-01-18-portal-2-ps3-steam-cross-platform-play. 
  6. Schreier, Jason (23 септември 2013). „Valve Announces Steam OS“. Kotaku. http://kotaku.com/valve-announces-steam-os-1371869324. посет. 6 ноември 2013 г. 

Надворешни Линкови[уреди | уреди извор]