Mozilla Firefox

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mozilla Firefox
Firefox 57.0 во Windows.
Изворни авториMozilla Corporation
РазвивачиMozilla Corporation
Mozilla Foundation
Првично издание9 ноември 2004 (2004-11-09)
Испрограмирано воC/C++, JavaScript,[2] CSS,[3][4] XUL, XBL
Оперативен системCross-platform
ПогонGecko
Големина8.2 MB – Windows
19 MB – Mac OS X
10 MB – Linux
49 MB – source code[5]
Јазици75 јазици
Развојна состојбаАктивен
Видпрелистувач
FTP client
Gopher client
Мреж. местоfirefox.com

Mozilla Firefox (македонски „огнена лисица“, транскрипција: Мозила фаерфокс) — популарен прелистувач којшто спаѓа во категоријата на слободен софтвер, или софтвер со отворен код. Некои од можностите на Firefox се: прелистување со јазичиња, блокирање на несакани скокачки прозорци, активни обележувачи, интегрирано пребарување со Google или било кој друг сличен сервис кој ќе го додадете и огромен број на проширувања кои можете сами да ги инсталирате за да го прилагодите Firefox на своите потреби.

Firefox работи на оперативните системи Windows, Linux и Mac OS X. Mozilla Firefox овозможува брзо и безбедно прелистување по интернет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Releases/Priority Ranking“. MozillaWiki. Посетено на 2009-09-21.
  2. „Firefox's addons are written in JavaScript“. Rietta.com. Посетено на 2009-12-19.
  3. „Firefox uses an "html.css" stylesheet for default rendering styles“. Davidwalsh.name. Посетено на 2009-12-19.
  4. „The Firefox addon, Stylish takes advantage of Firefox's CSS rendering to change the appearance of Firefox“. Userstyles.org. Посетено на 2009-12-19.
  5. „Latest stable Firefox release“. mozilla.org. Посетено на 2010-10-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]