Mac OS X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Mac OS X
Лого на Mac OS X
Работна површина на OS X
Екранска снимка од Mac OS X v10.6Snow Leopard
Компанија / развивач Apple Inc.
Програмиран во Ц, Ц++, Објективен-Ц[1][2]
Фамилија на ОС UNIX[3][4][5]
Работна состојба Активен
Изворен модел Затворен код (со делови со отворен код)
Прво издание 24 март 2001 (2001-03-24)
Маркетиншка цел Лични сметачи
Достапни јазици Повеќејазичен
Метод на ажурирање Apple Software Update
Поддржани платформи
Тип на јадро Хибридно, врз основа на микројадрото Mach
Основен кориснички посредник Графички (Aqua)
Лиценца Неслободна ЕУЛА
Мреж. место Официјално мрежно место

Mac OS X (англиски изговор: /ˈmæk ˌoʊ ˌɛs ˈtɛn/; мек оу-ес тен или мак о-с десет)[6] е серијал од оперативни системи и графички кориснички посредници базирани на Unix, изработувани, дистибуирани и продавани од Apple Inc.. Од 2002 година, Mac OS X оди заедно со сите нови компјутерски системи од Macintosh. Наследник е на Mac OS 9, последната верзија на „класичниот“ Mac OS, којшто е главниот оперативен систем на Apple од 1984 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]