Uncharted 2: Among Thieves

Од Википедија — слободната енциклопедија
Uncharted 2: Among Thieves
Uncharted 2 box artwork.jpg
Изработувач(и) Naughty Dog
Издавач(и) Sony Computer Entertainment
Дизајнер(и) Richard Lemarchand
Neil Druckmann
Серијал Uncharted
Подлоги
Датум на издавање PlayStation 3 Предлошка:Vgrelease new PlayStation 4
Предлошка:Vgrelease new
Жанр(ови) Third-person shooter, action-adventure, platform
Режим(и) Single-player, multiplayer

Uncharted 2: Among Thieves — акциско-авантуристичка видео игра произведена од страна на Naughty Dog и издадена Sony Computer Entertainment за PlayStation 3-конзола за игри.[1] Таа е продолжението на Uncharted: Drake's Fortune. Играта беше првпат прикажана и објавена на 1 декември, 2008 година.[2] Официјално е објавена во јануари 2009 година прашање на Играта Информатор, таа беше објавена во октомври 2009 година.[3][4]

Приказната го следи Нејтен Дрејк, како тој патува околу светот, заедно со Клои Фрејзер и старите пријатели Елена Фишер и Виктор Саливан во потрага по легендарниот Cintimani Камен и Шангри-Ла во трката против српските платеници. Заплетот зема инспирација од Марко Поло и неговите патувања низ Азија. 

Со голем критички успех, Uncharted 2 доби пофалби за дизајнот на ликовите, приказната, графика, технички иновации, и механиката на играње. Играта беше прогласена од страна на Metacritic како најприфатена игра во 2009. Играта исто така ја доби наградата за најдобра игра за 2009 година. Таа се смета за една од најголемите видео игри на сите времиња. Играта има, исто така, се покажа како комерцијален успех, бидејќи има продадено над 6 милиони копии ширум светот.

Продолжението, Uncharted 3: Drake's Deception беше издаденa во ноември 2011.[5] Игра беше ре-објавен за PlayStation 4 во октомври 2015 година, заедно со други две записи како дел од колекцијата Uncharted: The Nathan Drake Collection.[6]

Игра[уреди | уреди извор]

Uncharted 2 е акциско-авантурицтичка одиграна во поглед од  трето лице, со играч во контрола на Нејтанн Дрејк. Дрејк е физички вешт и е во состојба да скока, да се искачи, и да поминува низ тесни премини. Дрејк може да биде опремен со најмногу две оружја и ограничена понуда на бомби. Дрејк може да ги собере оружјата, и автоматски да го замени оружјето кое го користел, и исто така да земе дополнителна муниција од убиените непријатели. Играчот може да го насочи Дрејк да се засолни зад аглите или ниска ѕидови со цел дискретно да ги нападне непријателите. Играчот исто така, може да го насочи карактерот да пука додека се движи. Ако Дрејк е неоткриени од страна на неговите непријатели, играчот може да се обиде дискретно да го нападне и онесвести.[7]. Во некои делови од играта, играчот треба да реши загатки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stewart, Kemuel (2008-12-01). „Uncharted 2: Among Thieves Confirmed“. GamerCenterOnline. Архивирано од изворникот на 2008-12-05. Посетено на 2008-12-01.
  2. „Video - Einhander Opening“. GameTrailers. 2011-05-25. Посетено на 2013-07-13.
  3. "Uncharted 2: Among Thieves - Kotaku.com".
  4. Purchese, Robert.
  5. „Uncharted 3: Drake's Deception“. Unchartedthegame.com. Архивирано од изворникот на 2009-09-05. Посетено на 2013-07-13.
  6. Karmali, Luke (2015-06-04). „Uncharted: The Nathan Drake Collection Confirmed with Release Date“. Посетено на 2015-07-07.
  7. Ahrens, Nick (2008-12-01). „January Issue Revealed!“. Game Informer. Посетено на 2008-12-01.