PlayStation 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Плејстејшн 4)
Изглед на Плејстејшн 4

Плејстејшн 4 (англиски: PlayStation 4, скратено: PS4) — домашна играчка конзола развиена од страна на Sony.[1] Објавена како наследник на PlayStation 3 за време на прес-конференцијата на 20 февруари 2013, PlayStation 4 беше објавен на 15 ноември во Северна Америка, 29 ноември во Европа, Јужна Америка и Австралија, и 22 февруари 2014 година во Јапонија. PlayStation 4 се натпреварува со Нинтендо со конзолата Wii U и Microsoft со конзолата Xbox Еден, како дел од осмата генерација на конзоли за видео игри.

Оддалечувajќи се повеќе од комплексната мобилна микроархитектура на својот претходник, конзолата поддржува AMD побрз процесор изграден врз x86-64 архитектурата, кој теоретски може да го достигне врвот од 1.84 терафлопси; AMD изјави дека тоа е еден од најмоќните АПУ кој го создале до денес. PlayStation 4 прави поголемо истакнување на социјалната интеракција и интеграција со други уреди и услуги, вклучувајќи ја и способноста да се играат игри без конзола на PlayStation Вита и Sony Xperia мобилните уреди ("Remote Play"), способноста да се споделува видео од играта онлајн или на пријатели, со нив се контролира игра далечински ("Споделување на Игра"). Контролерот на конзолата исто така, беше редизајнирана и подобрен од PlayStation 3, со подобрување на копчиња и аналогни стапчиња, и беше вметната интегриранa плоча на допир меѓу другите промени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sony's Manufacturing Operations (Japan)“ (PDF). Посетено на November 8, 2015.[мртва врска]