Руб ел Хали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 20° СГШ; 50° ИГД / 20° СГШ; 50° ИГД / 20; 50

Руб ел Хали
الربع الخالي
sand desert
Песочни дини во Руб ал Кали.
Потекло на името: "Празен кварт" на арапски јазик
Земји Саудиска Арабија, Оман, Обединети Арапски Емирати, Јемен
Должина 1.000 км
Ширина 500 км
Површина 650.000 км²
Местоположба на „празна четвртина во Арабија“.
Местоположба на „празна четвртина во Арабија“.

Руб ел Хали[note 1] (/ˈrʊb æl ˈkɑːli/;[1] арапски: الربع الخالي, i.e., "the Empty Quarter")е најголемата соседна песочна пустина(erg) на светот,[2]опфаќајќи поголем дел од јужната третина од Арабискиот полуостров. Пустината покрива 650,000 km2 (250,000 ми) (должнината на областа. 44°30′−56°30′E, and lat. 16°30′−23°00′N) вклучувајќи ја Саудиска Арабија, Оман, Обединети Арапски Емирати, и Јемен.[3] Таа е дел од поголемата Арабиска пустина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Other standardized transliterations include: ar-Rubʻ al-Khālī / ar-rubʿ al-ḵālī. The ar- is the assimilated Arabic definite article, al-, which can also be transliterated as al-.
  1. "Rub‘ al Khali". Collins English Dictionary.
  2. Peter Vincent (2008). Saudi Arabia: an environmental overview. Taylor & Francis. стр. 141. ISBN 978-0-415-41387-9. https://books.google.com/books?id=Vacv2wy3yd8C&pg=PA141. посет. 22 август 2010 г. 
  3. Clark, Arthur (јуни 1989 г). Amdt, Robert. уред. Lakes of the Rub' al-Khali. „Saudi Aramco World“ том  40 (3): 28–33. ISSN 0003-7567. http://www.saudiaramcoworld.com/issue/198903/lakes.of.the.rub.al-khali.htm. посет. 22 август 2010 г.