Прејди на содржината

292 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
293 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар293 п.н.е.
CCXCII п.н.е.
Ab urbe condita461
Староегипетска ераXXXIII династија, 31
- ФараонПтоломеј I Сотер, 31
Старогрчка ера1211.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4458
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−885
Берберски календар658
Будистички календар252
Бурмански календар−930
Византиски календар5216–5217
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2404 или 2344
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2405 или 2345
Коптски календар−576 – −575
Етиопски календар−300 – −299
Еврејски календар3468–3469
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−236 – −235
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2808–2809
Холоценски календар9708
Ирански календар914 п.п. – 913 п.п.
Исламски календар942 п.х. – 941 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2041
Мингуо-календар2204 пред Р. Кина
民前2204年
Нанакшахи−1760
Селевкидски календар19/20 г.г.
Тајландски сончев календар250–251
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−166 или −547 или −1319
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−165 или −546 или −1318

292 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 292. година пред новата ера, 292. од првиот милениум п.н.е., 92. од 3 век п.н.е. и трета од 290-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5216 и 5217 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4458 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3468 и 3469 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 461.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 292 година се протега во 2344 и 2345, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2404 и 2405 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 251. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 941 и 940 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...