282 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
283 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар283 п.н.е.
CCLXXXII п.н.е.
Ab urbe condita471
Староегипетска ераXXXIII династија, 41
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 1
Старогрчка ера124.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4468
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−875
Берберски календар668
Будистички календар262
Бурмански календар−920
Византиски календар5226–5227
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2414 или 2354
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2415 или 2355
Коптски календар−566 – −565
Етиопски календар−290 – −289
Еврејски календар3478–3479
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−226 – −225
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2818–2819
Холоценски календар9718
Ирански календар904 п.п. – 903 п.п.
Исламски календар932 п.х. – 931 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2051
Мингуо-календар2194 пред Р. Кина
民前2194年
Нанакшахи−1750
Селевкидски календар29/30 г.г.
Тајландски сончев календар260–261
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−156 или −537 или −1309
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−155 или −536 или −1308

282 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 282. година пред новата ера, 282. од првиот милениум п.н.е., 82. од 3 век п.н.е. и трета од 280-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5226 и 5227 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4468 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3478 и 3479 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 471.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 282 година се протега во 2354 и 2355, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2414 и 2415 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 261. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 931 и 930 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...