Прејди на содржината

272 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
273 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар273 п.н.е.
CCLXXII п.н.е.
Ab urbe condita481
Староегипетска ераXXXIII династија, 51
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 11
Старогрчка ера126.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4478
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−865
Берберски календар678
Будистички календар272
Бурмански календар−910
Византиски календар5236–5237
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2424 или 2364
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2425 или 2365
Коптски календар−556 – −555
Етиопски календар−280 – −279
Еврејски календар3488–3489
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−216 – −215
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2828–2829
Холоценски календар9728
Ирански календар894 п.п. – 893 п.п.
Исламски календар921 п.х. – 920 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2061
Мингуо-календар2184 пред Р. Кина
民前2184年
Нанакшахи−1740
Селевкидски календар39/40 г.г.
Тајландски сончев календар270–271
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−146 или −527 или −1299
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−145 или −526 или −1298

272 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 272. година пред новата ера, 272. од првиот милениум п.н.е., 72. од 3 век п.н.е. и трета од 270-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5236 и 5237 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4478 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3488 и 3489 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 481.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 272 година се протега во 2364 и 2365, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2424 и 2425 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 271. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 920 и 919 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]