Прејди на содржината

248 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
249 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар249 п.н.е.
CCXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita505
Староегипетска ераXXXIII династија, 75
- ФараонПтоломеј II Филаделф, 35
Старогрчка ера132.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4502
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−841
Берберски календар702
Будистички календар296
Бурмански календар−886
Византиски календар5260–5261
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2448 или 2388
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2449 или 2389
Коптски календар−532 – −531
Етиопски календар−256 – −255
Еврејски календар3512–3513
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−192 – −191
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2852–2853
Холоценски календар9752
Ирански календар870 п.п. – 869 п.п.
Исламски календар897 п.х. – 896 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2085
Мингуо-календар2160 пред Р. Кина
民前2160年
Нанакшахи−1716
Селевкидски календар63/64 г.г.
Тајландски сончев календар294–295
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−122 или −503 или −1275
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−121 или −502 или −1274

248 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 248. година пред новата ера, 248. од првиот милениум п.н.е., 48. од 3 век п.н.е. и деветта од 240-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5260 и 5261 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4502 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3512 и 3513 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 505.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 248 година се протега во 2388 и 2389, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2448 и 2449 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 295. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 896 и 895 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...