291 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 4 век п.н.е. 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
292 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар292 п.н.е.
CCXCI п.н.е.
Ab urbe condita462
Староегипетска ераXXXIII династија, 32
- ФараонПтоломеј I Сотер, 32
Старогрчка ера122. олимпијада (победник
Асирски календар4459
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−884
Берберски календар659
Будистички календар253
Бурмански календар−929
Византиски календар5217–5218
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2405 или 2345
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2406 или 2346
Коптски календар−575 – −574
Етиопски календар−299 – −298
Еврејски календар3469–3470
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−235 – −234
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2809–2810
Холоценски календар9709
Ирански календар913 п.п. – 912 п.п.
Исламски календар941 п.х. – 940 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2042
Мингуо-календар2203 пред Р. Кина
民前2203年
Нанакшахи−1759
Селевкидски календар20/21 г.г.
Тајландски сончев календар251–252
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−165 или −546 или −1318
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−164 или −545 или −1317

291 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 291. година пред новата ера, 291. од првиот милениум п.н.е., 91. од 3 век п.н.е. и втора од 290-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5217 и 5218 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4459 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3469 и 3470 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 462.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 291 година се протега во 2345 и 2346, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2405 и 2406 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 252. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 940 и 939 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...